Scurt Istoric

Istorie Noiembrie 5, 2014

Biserica veche a fost construita din lemn in anul 1870 (pe locul unei biserici mai vechi din anul  1809),acoperita cu dranita avand trei turnuri si clopotnita pe pridvor.

Satul Popesti se afla pe malul stang al Bistritei cum cobori de la Vatra Dornei spre Bicaz, fiind marginit de mai multe inaltimi ale muntilor Stanisoara si Petru Voda de care se despart prin crestele dealului Curmatura.

La inceput, inainte de anul l900 satul s-a numit Crapaturile dupa relieful terenului.I s-a schimbat numele in Popesti dupa numarul mare de preoti descendenti din familia preotului Danielescu.Primii locuitori au venit din Transilvania printre ei fiind si cativa sasi care s-au pierdut cu timpul in masa romanilor pastrandu-si doar numele de Sasu.

Ocupatia principala era cresterea vitelor,exploatarea lemnului plutaritul,si putina agricultura deoarece pamantul arabil era putin.

Printre preotii care au slujit la parohia Bunavestire Crapaturi si apoi Popesti amintim pe pr Daniel,pr Iacob Danielescu mort in 1883,pr Gavril Danielescu,pr Vasile Danielescu,prPetru Gavrilescu(ginerele lui Gavril Danielescu),pr C-tin Stacescu care reinfiinteaza parohia Popesti(desfiintata in anul 1927 prin plecarea preotului Vasile Danielescu la Sabasa).incepand cu anul 1937, Pr Constantin Cojocaru,pr Toader Roibu,1963-1975

Astfel ca dupa primirea aprobarilor in august 1974 se pune piatra de temeklie de catre pr Toader Roibu,iar din anul 1975 lucrarile sunt continuate de pr.C-tin Stacescu,lucrarile terminandu-se in anul 1979.Biserica este construita din caramida cu bolti din beton armat acoperita cu tabla zincata in stil moldovenesc,in timpul Mitropolitului Teoctist si patriarhului Iustin Moisescu.

Biserica este pictata in tehnica tempera de catre pictorii Mihai ,Gavril si Nicolaie Morosanu din Suceava.

Catapeteasma este sculptata de fratii Mihai si Nicolae Cotfas din Grumazesti,mobilierul bisericii a fost sculptat de Ilie Moldovan din Brancovenesti Mures.

Usile de la intrare (sculptura in bronz) ce contin 9 scene biblice sunt donate de episcopul doctor Herman Kunst de Bonn Germania,fiind aduse de profesorul dr.Paul Miron din Freyburg Germania in anul 1978.Portile de la intrare in stil maramuresan au fost donate de inginerul Danaila din Buhusi.

Biserica a fost sfintita pe data de 30 oct.1980 de catre PS Eftimie.

In anul 1990 prin iesirea la pensie a pr C-tin Stacescu a fost numit pr.paroh Arsene Vasile.Dupa instalarea in parohie de catre pr.protopop Ioan Antistescu 13 noiembrie 1990 am continuat activitatea in aceasta parohie incercand in primul rand sa cladesc biserica in sufletul enoriasilor si apoi sa mentin in bune conditii biserica parohiala si sa fac cele ce erau necesare :

-s-a bagat incalzire centrala

-s-a pus parchet

-s-au pictat ocnitele exterioare si s-a executat in mozaic icoana Buneivestiri

-s-au pictat toate icoanele praznicale si ale sfintilor

-s-a inlocuit gardul din piatra uscata cu un gard nou din beton si fier forjat in lungime de 150 ml

Casa de praznuire si arhiva parohiei incepute de pr.Stacescu au fost terminate,dotate cu cele necesare(apa, lumina,acoperisul schimbat)

In curtea bisericii s-a ridicat un lumanarar,un monument al eroilor,aleile

In anul 2012 s-a inceput construirea unei Case Sociale ce cuprinde (casa de praznuire ,Casa parohiala sala de conferinte si un paraclis).Credinciosii sunt evlaviosi cu dragoste fata de Sf.Biserica.Nu avem grupuri sectare organizate cu exceptia a 2 familii pe stil vechi si doua persoane baptiste.